Strona główna I. Formacja SERCA SERCA ŚPIEW ZIMOWY REJS

ZIMOWY REJS

Pora zimowa nie sprzyja żeglowaniu na błękitnych falach jeziora. Pomimo tego znane jest żeglarstwo lodowe na zamarzniętej powierzchni wody. Miłośnicy tej dziedziny sportu zimowego z dużą prędkością przemierzają jeziora na bojerach, czyli wąskich łodziach z żaglem i przymocowanymi do podstawy płozami. Nie każdy jest przekonany do takiej przygody. Stąd propozycja ożywienia wyobraźni w ciepłym zaciszu domu, aby wyruszyć statkiem w grudniowy rejs na Morzu Śródziemnym. Popłyniemy wzdłuż wybrzeży krajów gdzie średnia temperatura powietrza zimą wynosi plus 15 stopni Celcjusza.

ABC podróżnika

Weź do ręki Pismo Święte lub telefon z aplikacją biblijną. Usiądź wygodnie w ciepłym miejscu. Odszukaj wskazaną poniżej księgę i otwórz. Módl się krótko własnymi słowami o właściwe zrozumienie odczytanego Słowa Bożego. Czytaj powoli i wyobraź siebie jako uczestnika opisanych wydarzeń. Podczas czytania postaraj się odszukać  jedną lub więcej wskazówek dotyczących twojego życia. Pomódl się o wytrwałość w realizacji tego konkretnego zadania.

Rejs z prorokiem Jonaszem

Księga Jonasza (Stary Testament)

rozdziały: wszystkie

Jonasz, to postać znana z ksiąg Starego Testamentu. Żył w VIII wieku przed narodzeniem Chrystusa. Pochodził z Gat ha-Chefer (dzisiejsze Meszhed w Izraelu). Księga Jonasza utożsamia swojego tytułowego bohatera ze wspomnianym prorokiem Jonaszem. Bóg posłał go, aby głosił wiarę narodu izraelskiego oraz nawracał na drogę skruchy i prawdy mieszkańców asyryjskiej stolicy – Niniwy (obecnie miasto w Iraku). Obawiając się wypełniać polecenia Boga, Jonasz wsiadł na statek płynący w przeciwną stronę do Tarszisz (prawdopodobnie miasto w dzisiejszej Hiszpanii). Nagle na morzu zerwała się burza. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem marynarze rzucili losy, aby dowiedzieć się, co jest jej przyczyną. Los padł na Jonasza, który wyznał swój grzech i prosił, aby wrzucono go do morza. Tak też uczyniono. Proroka natychmiast połknęła wielka ryba, która po trzech dniach wyrzuciła go na brzeg. Gdy mężczyzna odzyskał przytomność, ujrzał Niniwę. Przez cały dzień chodził po mieście, nawołując ludzi do modlitwy i postu oraz przestrzegając ich, że w przeciwnym razie miasto zostanie zburzone. Mieszkańcy uwierzyli słowom proroka. Nawrócili się, czyniąc pokutę. Bóg przebaczył im winy, a Niniwa została ocalona.

Rejs ze św. Pawłem Apostołem

Dzieje Apostolskie (Nowy Testament)

rozdziały: 27 i 28

Na ostatnim etapie swojej działalności misyjnej w Jerozolimie (Izrael, koniec lat 50-tych i początek lat 60-tych po narodzeniu Chrystusa) św. Paweł spotkał się ze sprzeciwem ze strony instytucji żydowskich, w wyniku czego został fałszywie oskarżony o podsycanie buntu społecznego. Na podstawie wyroku sądu przewieziono apostoła z Jerozolimy do więzienia w Cezarei Nadmorskiej (obecnie Izrael) pod eskortą władz rzymskich okupujących wtedy starożytną Palestynę (obecnie Izrael). Stamtąd więzień miał być przetransportowany drogą morską do sądu w Rzymie. Była to podróż pełna ciekawych wydarzeń. Trwała od września 58 r. do początku wiosny 59 r. po narodzeniu Chrystusa. Podróż do stolicy imperium miała następujący przebieg: okrętem wyrusza z Cezarei Nadmorskiej (Izrael) i przepływając przez Sydon (dzisiejsze miasto w Libanie) i Cypr (obecnie państwo Europy) aż dociera do Licji (dzisiejsza Turcja). Tu innym okrętem kieruje się na południowy wschód ku wyspie o nazwie Kreta (wyspa w Grecji). Mimo niebezpieczeństwa nawigacji z powodu późnej pory jesiennej odpływają w stronę Italii, ale zaskakuje ich długa i gwałtowna burza, która kończy się rozbiciem okrętu i szczęśliwym ocaleniem wszystkich pasażerów i załogi statku na wyspie Malta (dzisiejsze państwo w Europie). Wsiadają ponownie po trzech miesiącach na statek, który zimował na wyspie, i docierają do dzisiejszych Włoch, czyli najpierw do Sycylii, potem do Kalabrii, aby wreszcie dotrzeć do portu Puteoli. Dalej drogą lądową, nadal pod eskortą strażników, św. Paweł dociera do Rzymu i spędza tam pod strażą wojskową dwa lata w areszcie domowym. Według źródeł historycznych około 67 roku św. Paweł poniósł śmierć męczeńską w Rzymie za czasów prześladowania chrześcijan przez cesarza Nerona.

Pora w morze nam

Jako zachętę do udziału w zimowym rejsie biblijnym można potraktować następujące słowa piosenki żeglarskiej:

Hej, ruszajmy w rejs

Do portów naszych marzeń!

Jacht gotów jest,

Chodźcie więc żeglarze.