Strona główna III. Formacja UMYSŁU WYMAGAJCIE OD SIEBIE - MARTYRIA MŁODYM Dobry wybór

Dobry wybór

1143
0

 

W ciągu całego życia dokonujemy bardzo wielu wyborów. Chociaż nie zawsze jest to komfortowe, czasami trudne, nie da się tego uniknąć. Nie podejmując wyborów, nie będziemy dojrzali, niezależnie od wieku.

Odpowiedzialność młodości

Jako dzieci podejmujemy pierwsze decyzje. W miarę osiągania dojrzałości są one coraz poważniejsze i bardziej znaczące. Młodość to czas podejmowania decyzji, które niejednokrotnie kreują naszą przyszłość. Wie o tym ten, kto ma to już za sobą. Trudno  wyobrazić to sobie komuś, kto stoi na początku tej drogi. Jako kilkunastolatkowie wybieramy szkołę, potem zawód oraz przyszłego współmałżonka – czyli podejmujemy decyzje, których konsekwencje trudno zmienić. Rodzice, nauczyciele, czasami starsi koledzy, odgrywają ważną rolę w naszym życiu –  opowieści o odpowiedzialności słyszymy od wielu osób, przez co kojarzy się ona z nudą i brakiem miejsca na działanie. Tymczasem, odpowiedzialność nam tego nie odbiera! Być odpowiedzialnym to znać konsekwencje swoich działań i być gotowym je ponieść, bez względu na to, jakie mogą one być. Choćbyśmy, nie wiem, jak się starali – każda decyzja niesie za sobą określone skutki. Należy uczyć się gotowości ich przyjmowania.

Ręka w rękę

Nie żyjemy samotnie. Podejmując decyzje, szczególnie te ważne, szukamy wokół siebie osób, które nas znają i są w stanie podpowiedzieć nam, co możemy postanowić. Warto pamiętać, że nawet najlepsza i dana z serca rada to tylko wskazówka. Decyzję musimy podjąć sami.  Warto zwrócić się do Tego, który nas stworzył. Nasze życie wpisane jest w Boży plan. Możemy upierać się przy swoich racjach, z uporem realizując swoje plany. To jednak do niczego dobrego nas nie prowadzi. Dlatego, przed podjęciem ważnej decyzji dobrze jest po prostu pomodlić się o właściwe decyzje. Choćby kilka słów skierowanych do Boga może pomóc, jak żadna wcześniej otrzymana rada. Wydaje się, że kiedyś bardziej przywiązywano do tego wagę. Ważne wydarzenia poprzedzano odpowiednim przygotowaniem – modlitwą, postem czy innymi praktykami. Teraz często przygotowanie, np. do sakramentu bierzmowania czy małżeństwa, chce się odbyć jak najmniejszym wysiłkiem. W Piśmie Świętym również znajdziemy proroków, apostołów, uczniów Jezusa, którzy ważne wydarzenie poprzedzali postem i modlitwą. Sam Jezus pościł i modlił się na pustyni. Warto więc również, każdą decyzję, poprzedzić nawet krótką modlitwą.

Chociaż wakacje najbardziej kojarzą się z wypoczynkiem, to dla wielu to czas podejmowania decyzji o wyborze szkoły, kierunku studiów czy innej drodze życia. Dobrze zaplanowany czas, w którym znajdzie się miejsce dla Boga, na pewno pozwoli podjąć dobre decyzje, których z całego serca życzę.

Monika Zubowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here