Strona główna III. Formacja UMYSŁU WYMAGAJCIE OD SIEBIE - MARTYRIA MŁODYM Lednica 2019

Lednica 2019

Nie nastawiałam się specjalnie na cuda podczas tego spotkania. Kiedy weszłam na pole spowiedzi, zastanawiałam się do kogo podejść… Zaczepiłam jednego z kapłanów i podczas tej  spowiedzi stał się cud . Nie znałam Go, a mówił do mnie człowiek, który jakby znał całe moje krótkie życie. Powiem tyle: wczoraj poczułam, że Bóg tak strasznie zabiegał o moją świętość, że brakuje mi słów. Całą resztę spotkania płakałam jak bóbr. Pan Bóg tak mocno mnie przytulił, że przestałam z Nim walczyć, na nowo się zakochałam i dostałam nowe życie. Proszę o modlitwę, bo jestem słaba, ale jednak mocna Jego miłością.
AMEN.  Magdalena

Lednica 2019

Sobota, 1 czerwca 2:00 w nocy. Autokar zapełnił się zaspanymi młodymi ludźmi. Kilkanaście osób z ełckiego Ruchu Lednickiego, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, kilku znajomych z okolic, siostra zakonna, jakiś ksiądz. Standardowa pielgrzymka powiecie…poszły w ruch koce i poduszki – w drodze śpimy. Jedzenie hamburgera na postoju w przydrożnym barze o 6 rano może być tak pasjonujące, że łatwo zapomnieć o bagażu. Odjechaliśmy, a plecak koleżanki pozostał. Za daleko, żeby wracać. Może ktoś go nam podrzuci.

Na polach lednickich stopy postawiliśmy ok. 10:30. Pogoda wymarzona. Słońce, chmury i przyjemny wiaterek. Tancerze od razu ruszyli do prób, a reszta grupy podążyła w kierunku sektora. Ludzie wokół – sympatyczni, roześmiani. „Podnoszę głowę, bo wiem, że mnie kochasz. Otwieram się na Twoje słowa…” – słychać z głośników, a nogi same rwą się do podskoków. To tegoroczna piosenka przewodnia. Jakby ktoś zapomniał kroków, to na platformach stoją tancerki lednickie w  pięknych białych sukniach  i pokazują ,co i jak. Przysłowiowa „bułka z masłem”– nie trzeba umieć tańczyć, żeby to załapać. Śpiewy, modlitwa, tańce. W międzyczasie można odwiedzić grób o. Jana Góry, inicjatora spotkań lednickich albo wyspowiadać się na tzw. polu spowiedzi. Księża siedzą tam na trawie albo stoją, czekając na penitenta. Sakrament pokuty przypomina przyjacielską rozmowę. „Proszę księdza mój tata to wojujący ateista nadający cały czas na  księży, a mama od pół roku nie chodzi już do kościoła. Nie chcieli, żebym tu jechała, ale ja postawiłam na swoim i jestem szczęśliwa, że mogę tu być” – opowiada młoda dziewczyna. „Na Lednicę przyjeżdżam od kilku lat głównie po to, żeby spowiadać. Ostatnio spowiadałem 6 i pół godziny, a potem w samochód i do domu” – mówi mi Tomasz – ksiądz ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Wincentego a Paulo.

Nieoczekiwanie, zza drzew wylatują trzy czerwone samoloty, pozostawiając piękną smugę dymu. Na polach jest już ok. 60 tysięcy ludzi. Rozpoczynają się konferencje.„Wiesz, że Cię kocham” – to  hasło tegorocznej Lednicy. Jak mówił św. Jan Paweł II „Człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany”. Kapłani uświadamiają, że szczególnie w sakramencie pokuty i w Eucharystii Bóg mówi do mnie „Kocham Cię”. Każdy uczestnik dostał w prezencie małą pieczęć. Na znak, że w chwili Chrztu zostaliśmy naznaczeni pieczęcią  i staliśmy się własnością Pana Boga.
Nagle, pod Bramą Rybą stanął tłum sióstr zakonnych. Razem zatańczyły na chwałę Bożą. Taniec na Lednicy jest wyjątkowy – to rodzaj modliły uwielbienia, w którą angażuje się całe ciało człowieka.

Słońce powoli zachodzi, a my przygotowujemy się do Mszy świętej. Sznur kapłanów oczekujących na modlitwę ma kilkaset metrów. Eucharystię celebruje prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię głoszą dominikanie o. Rafał i o. Piotr. W duecie – zgodnie ze starą dominikańską tradycją. „Jak wielkie są siły, które ściągają nas w dół. To jak duża musi być ta siła, która trzyma nas w pionie (…) Tą siłą jest Chrystus” – głosili ojcowie. Po Mszy świętej jeszcze kilka tańców i adoracja. Całe pola milkną, bo nadchodzi Pan. Piękna chwila. Jeszcze tylko pokazy ognia i idziemy pod Bramę Rybę wyznać, że Jezus jest naszym Panem. Kilka zdjęć i wracamy… zmęczeni, ale szczęśliwi. Plecak się odnalazł. Dobrzy ludzie pomogli.

W autokarze wszyscy śpią. Budzi nas radio. Podobno puszcza to znakomite miejsce, żeby zabrać tam dzieci – mówi pani reporter. Możliwe… my polecamy Lednicę. Już wkrótce Lednica dziecka, a potem seniora i motocyklisty.

ks. Rafał Przestrzelski CRL

Spotkania Ruchu Lednickiego odbywają się w piątki o 18:30 w sali parafialnej przy Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku.