Strona główna II. Formacja SUMIENIA CARITAS Dzielmy się miłością Biuletyn Informacyjny Caritas Diecezji Ełckiej – Styczeń 2021

Dzielmy się miłością Biuletyn Informacyjny Caritas Diecezji Ełckiej – Styczeń 2021

638
0

Renata Liebersbach, ks. Ryszard Sawicki

Bożonarodzeniowa paczka bezdotykowa

W związku z trwającym stanem epidemiologicznym Caritas Diecezji Ełckiej wznowiła akcję „Bezdotykowa paczka”, która została zainicjowana na początku pandemii Covid-19. Okres przed Świętami Bożego Narodzenia to czas, kiedy w szczególny sposób warto wesprzeć osoby starsze, chore i samotne, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. O wytypowanie takich osób prosiliśmy księży proboszczów, którzy najlepiej potrafią wskazać potrzebujących na terenie swojej parafii. Liczni seniorzy, a także inni, korzystali z pomocy żywnościowej organizowanej przez Caritas, jednak organizowanie zbiórek żywności, a także odbiór tej pomocy w powszechnie dostępnych punktach dystrybucji, stały się obecnie utrudnione. Caritas Diecezji Ełckiej wyszła naprzeciw potrzebom naszych seniorów, organizując „Bożenarodzeniowe paczki bezdotykowe”. W magazynie ełckiej Caritas przy pakowaniu produktów wspierali nas dzielni wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku, a także Wojska Obrony Terytorialnej. Serdecznie dziękujemy firmom, które podarowały nam produkty spożywcze i inne potrzebne artykuły. Dzięki Wam do seniorów trafiło kilka tysięcy paczek.

 

s. Tabita Staroszczak ZMBM

„Wyobraźnia miłosierdzia”

Tegoroczny czas adwentowego oczekiwania na narodziny Bożej Dzieciny przeżywany był w klimacie pandemii, która niesie za sobą różnorodne obostrzenia i wielką niewiadomą. Dla jednych jest to czas zamknięcia, skupienia na sobie i własnych obawach, dla innych staje się okazją wzrastania w „wyobraźni miłosierdzia”. Zadziwia pomysłowość w wychodzeniu naprzeciw ludzkiej słabości i biedzie, mimo niesprzyjających okoliczności. Jednocześnie napawa nadzieją, że poczucie powszechnego braterstwa jest nadal żywe w człowieku.

Dom Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej w Ełku jest takim miejscem, gdzie na co dzień, a zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, doświadczamy pomocy ludzi o wielkim sercu. Jest to szczególnie ważne dla mam i dzieci, którym wydawało się, że w ich życiu już nic dobrego nie ma prawa się wydarzyć.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zorganizowali zbiórki świąteczne oraz przygotowali prezenty dla mam i dzieci: Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach, p. Bożenie Szymańskiej w ramach akcji „Paczuszka dla Maluszka” zorganizowanej w parafiach pw. Matki Bożej Różańcowej i św. Mikołaja w Mikołajkach, p. Hannie Tyszkiewicz oraz społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ełku, p. Yvonne Krolitzek, p. Robertowi Rybaczyk wraz z pracownikami Lidla, p. Adamowi Kani i motocyklistom, a także wolontariuszom Szkolnego Koła Caritas z Białej Piskiej wraz z p. Beatą Zapolską, którzy zorganizowali akcję charytatywną pod hasłem „Św. Mikołaj uczy nas dobroci”. Dzięki Wam wszystkim możemy doświadczyć, że choć dobro nie krzyczy i często jest niezauważone, to jednak rodzi w ludzkich sercach trwałą nadzieję i uśmiech na twarzy.

 

Renata Liebersbach, ks. Ryszard Sawicki

Dzwoń i pomagaj z Caritas Łączy

Wierzymy, że pomagać może każdy. Czasami już sama obecność, sam kontakt jest wsparciem dla drugiego człowieka. Żyjemy wśród ludzi i dla ludzi, a każdy z nas ma w sobie potrzebę pomagania.

Z Caritas Łączy pomaganie jest proste. Wybierając Caritas Łączy, możemy pomagać niezależnie od tego, gdzie jesteśmy i co robimy. To jedna, prosta decyzja, która owocuje tym, że stale udzielamy komuś wsparcia, bo pomagamy zawsze wtedy, gdy dzwonimy lub korzystamy z Internetu. Dzieje się tak, ponieważ 1/3 zysków z naszych działań jako operatora telefonii komórkowej przeznaczana jest cele charytatywne Caritas Diecezji Ełckiej, a to oznacza więcej uśmiechu, szczęścia i radości dla większej grupy osób potrzebujących.

Łączymy tych, którzy chcą pomagać z tymi, którzy tej pomocy potrzebują.

 

 

Przekaż nam 1% podatku

 

Rozliczając swój PIT, przekaż 1% podatku na ełcką Caritas, która współpracuje ze Stowarzyszeniem Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza w Ełku.

 

 

Beata Zapolska, ks. Ryszard Sawicki

Św. Mikołaj uczy nas dobroci

Szkolne Koło Caritas, działające przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej, zorganizowało w szkole i parafii akcję pod hasłem „Św. Mikołaj uczy nas dobroci”. Darczyńcy przynosili do szkoły i kościoła upominki świąteczne z myślą o podopiecznych ełckiej Caritas z Domu Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej, Domu Pomocy Społecznej „Misericordia” i Schroniska im. św. Ojca Pio w Ełku. Do akcji chętnie włączyli się uczniowie z rodzicami, nauczyciele i dyrekcja szkoły, społeczność parafialna i Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. dr. Władysława Klementowskiego w Łupkach. Prezenty, które trafiły do naszych podopiecznych, sprawiły im wiele radości. Dziękujemy Szkolnemu Kołu Caritas, dyrekcji szkoły, wspólnocie parafialnej i wszystkim darczyńcom za tę piękną inicjatywę.

 

ks. Ryszard Sawicki

Żołnierze WOT wspierają ełcki Caritas

Dzielenie się dobrem jest sztuką, a jednocześnie zadaniem dla każdego z nas. Tegoroczne święta będą inne niż dotychczas. W dobie pandemii bardzo ważne jest wsparcie osób potrzebujących, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W ramach akcji „Bożonarodzeniowe paczki bezdotykowe” ełcka Caritas otrzymała dedykowane wsparcie. Żołnierze z 41. Batalionu Lekkiej Piechoty z Giżycka wraz z kompanią saperów, wchodzący w skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagali w pakowaniu i dostarczaniu paczek pod wskazane adresy. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu ludzi dobrego serca paczki mogły trafić do osób potrzebujących, starszych i samotnych. Aby umilić ten świąteczny czas, zorganizowano wspólne ubieranie choinek z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku.

 

Renata Stańczyk, Katarzyna Markowska

Ozdoby świąteczne dla seniorów

Przygotowania do  świąt, wspólne dekorowanie i ozdabianie pomieszczeń samodzielnie wykonanymi dekoracjami to cała magia i urok grudniowych dni. W tym roku dzieci z Domu św. Faustyny – Pomocna Dłoń w Ełku przygotowały ozdoby świąteczne dla seniorów. Własnoręcznie wykonane stroiki przyozdobiły stołówkę Domu Pomocy Społecznej Misericordia. Przygotowanie ozdób było dobrowolne i w pracy mógł uczestniczyć każdy wychowanek. Dzieci prezentowały swoje możliwości twórcze, ucząc się jednocześnie cierpliwości i dokładności. Ozdoby wykonywane były w grupie, dlatego dzieci uczyły się również współpracy. Przygotowania świąteczne to fantastyczny czas na rozwijanie relacji pomiędzy wychowankami oraz zachęcający każdego do zrobienia czegoś dla innych.

 

Renata Stańczyk

Schronisko dla bezdomnych po remoncie

W budynkach schroniska im. św. Ojca Pio zakończył się remont stołówki, świetlicy oraz klatki schodowej.  Zakres prac obejmował malowanie poręczy i drzwi oraz ścian w pomieszczeniach. W pomalowanych pokojach pojawiły się nowe szafy i taborety. Udało się również wymienić 12 materacy oraz część  pościeli i ręczników.

Do kuchni schroniska zakupiono zmywarkę, szafę chłodniczą, lodówkę  oraz 2 zamrażarki. Zakupiony sprzęt ułatwi przechowywanie żywności, którą otrzymujemy ze sklepów z krótkim terminem ważności. Mieszkańcy schroniska przygotowują z niej razem z opiekunami śniadania oraz kolacje. Aby była możliwość przechowania otrzymanej żywności przez kilka dni, niezbędny był zakup urządzeń chłodniczych. Nasza kuchnia została wyposażona również w czajniki elektryczne, mikrofalówki, kubki, talerze, sztućce, patelnie i termosy, co usprawni proces przygotowywania i wydawania posiłków oraz przechowywania żywności.

Z pozyskanych środków przeprowadziliśmy także drobne naprawy i prace w sanitariatach oraz zakupiliśmy artykuły przemysłowe umożliwiające wykonanie prac porządkowych i gospodarczych.

Zadanie współfinansowane jest ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

 

Caritas Diecezji Ełckiej

ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego 1, 19-300 Ełk

tel. +48 (87) 441 70 00; www.elk.caritas.pl; e-mail:elk@caritas.pl

Regon 040109444, NIP 848-14-65-879

Pomóż nam pomagać!

Konto: PKO BP SA o/Ełk 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369

Konto walutowe: PL 72 1020 4724 0000 3102 0031 3015
SWIFT BPKOPLPW

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here