Strona główna Bez kategorii Oficjalne otwarcie i poświęcenie nowej siedziby Urzędu Miejskiego w Augustowie

Oficjalne otwarcie i poświęcenie nowej siedziby Urzędu Miejskiego w Augustowie

W piątek, 27 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Urzędu Miejskiego w Augustowie. Poświęcenia ratusza dokonał J.E. biskup ełcki Jerzy Mazur.

Od 12 lipca wszystkie wydziały augustowskiego Urzędu Miejskiego znajdują się w jednym miejscu. Budynek przy ul. Młyńskiej 35 został gruntownie wyremontowany, stając się miejscem funkcjonalnym oraz dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki starannie dopracowanym szczegółom i udogodnieniom każdy może sprawnie załatwić swoje sprawy.

Uroczyste poświęcenie Ratusza

Na zaproszenie Burmistrza Miasta Augustowa, Mirosława Karolczuka poświęcenia budynku dokonał biskup ełcki Jerzy Mazur.
Serdecznie dziękuję, że dołączyliście Państwo do nas w tym wyjątkowym dla Augustowa dniu. To dla mnie zaszczyt móc gościć Jego Ekscelencję księdza biskupa Jerzego Mazura. Życzyłem sobie, by nowy Urząd Miejski został uroczyście poświęcony przez Waszą Ekscelencję. – Burmistrz Mirosław Karolczuk podziękował księdzu biskupowi oraz gościom za przybycie.

Poświęcenie ratusza odbyło się w trakcie uroczystości, po przemówieniu Burmistrza Augustowa. Księdzu biskupowi towarzyszył ksiądz Wojciech Jabłoński, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, który przeczytał fragment Ewangelii wg św. Mateusza. Ksiądz biskup Jerzy Mazur pogratulował Burmistrzowi Augustowa nowego etapu w życiu miasta:
Chcę bardzo serdecznie pogratulować Panu Burmistrzowi, Radzie Miasta i wszystkim, którzy przyczynili się, by ten piękny budynek powstał w Augustowie. Wysłuchaliśmy Słowa Bożego, które zawsze daje nam pewne światło, a w tym wypadku – dobre fundamenty dla nowej siedziby urzędu. O błogosławieństwo wypraszam dziś dla Pana Burmistrza, Rady Miejskiej, dla wszystkich tutaj obecnych, dla mieszkańców miasta Augustowa. Życzę, aby wszyscy przychodzący do tego ratusza z różnymi sprawami zawsze wychodzili przepełnieni nadzieją i jednością. Niech to miejsce służy mieszkańcom i wszystkim, którzy będą z niego korzystali. Wartości, na których budujemy prawdziwe życie, to dobro, prawda, piękno. I niech to piękno wszystkich ubogaca.

Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk wyraził wielką wdzięczność za odwiedziny księdza biskupa. Uroczyste poświęcenie nowej siedziby miejskiego ratusza w ogromnym stopniu przyczyni się do dobrego rozpoczęcia nowego etapu w życiu miasta.

Ksiądz biskup Jerzy Mazur poświęcił ratusz słowami: – Dobry Bóg Ojciec, który nakazał, aby każdy człowiek miłował swojego bliźniego, aby brat we wszystkim pomagał bratu, niech łaskawie spogląda na Was i na wszystkich, którzy będą tu przychodzić. Błogosławieństwo niech zstąpi na Was i na to miejsce i pozostanie na zawsze.

oraz przekazał na ręce Burmistrza Mirosława Karolczuka poświęcony krzyż.

Budynek z bogatą historią

Podczas uroczystego otwarcia urzędu nie zabrakło powrotów do przeszłości.

Historia budynku przy ul. Młyńskiej 35 nierozerwalnie wiązała się z losami Augustowa. Budynek został wzniesiony jako pomnik 10-lecia odzyskania niepodległości. W 1931 roku funkcjonowała tu szkoła powszechna, podczas II wojny światowej budynek przejęli sowieccy i niemieccy okupanci. Odzyskany wymagał remontu, w który zaangażowali się augustowianie. Już we wrześniu 1945 roku wznowiono w nim naukę i zajęcia szkolne. Od 1997 r. placówka odzyskała swego dawnego patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przez prawie dwadzieścia lat mieściło się tu jedno z augustowskich gimnazjów.– opowiadał Burmistrz Mirosław Karolczuk.

Historię budynku można poznać również dzięki tablicy pamiątkowej znajdującej się w holu ratusza.

Spotkanie w jednym miejscu

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.:

Krzysztof Jurgiel – poseł do Parlamentu Europejskiego,

Aleksandra Szczudło, Kazimierz Gwiazdowski i Lech Kołakowski – posłowie na Sejm RP, Artur Kosicki – marszałek województwa podlaskiego,

Tomasz Andrukiewicz – prezydent Miasta Ełku,

Paweł Wnukowski, Bogdan Dyjuk i Cezary Cieślukowski – radni Sejmiku Województwa Podlaskiego, a także lokalni samorządowcy i mieszkańcy miasta.

Z okazji otwarcia nowej siedziby Urzędu Miejskiego  list okazjonalny do augustowian skierował również prezydent Rzeczpospolitej Polskiej pan Andrzej Duda. Przekazał także władzom miasta flagę państwową.

Nie zabrakło gratulacji, ciepłych słów i życzeń. Spotkanie umilały występy augustowskiego Teatru Piosenki.