Strona główna Bez kategorii W KRĘGU ROLNICTWA Ogród przyjazny rodzinie i turystom – konkurs

Ogród przyjazny rodzinie i turystom – konkurs

448
0

Wiosna to najpiękniejsza a zarazem i najpracowitsza pora roku dla każdej osoby, która posiada własny zielony zakątek. Rozpoczynający się sezon jest doskonałą okazją na wprowadzenie zmian w przydomowym ogrodzie, zasadzenie nowych krzewów, kwiatów, które w istotny sposób wzbogacą jego piękno. Moda na tworzenie przydomowych zieleńców przywędrowała do nas w latach 90-tych z Niemiec i szybko zyskała wielu zwolenników. Obcowanie z naturą może dać wielką przyjemność, bowiem wysiłek wkładany w upiększanie swych przydomowych ogrodów sprawia, że życie w takim otoczeniu staje się przyjaźniejsze i spokojniejsze. Dlatego też Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, który promuje ogrody na terenach wiejskich, jak co roku zaprasza pasjonatów ogrodnictwa do udziału w konkursie pn. Ogród przyjazny rodzinie i turystom.

O miano najpiękniejszego zielonego zakątka mogą rywalizować rolnicy oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych (do pięciu pokoi), posiadający w swej zagrodzie zaaranżowany w interesujący sposób przydomowy ogród. Celem konkursu jest promocja nowatorskich rozwiązań w organizacji ogrodu, wymiana doświadczeń a także zachęcenie mieszkańców terenów wiejskich województwa warmińsko – mazurskiego do dbałości o piękno i estetykę swego otoczenia. Ocenie będzie podlegać m.in. funkcjonalność i bezpieczeństwo ogrodu, jego estetyka, dobór roślinności oraz samodzielność w aranżacji. Wartością dodaną będą również występujące elementy rękodzielnicze oraz ich związek z tradycją i otoczeniem.

Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie wypełnionej karty zgłoszenia wraz z co najmniej pięcioma zdjęciami bądź krótkiego filmu (do 5 min.) prezentującego ogród z różnych perspektyw. Z udziału w konkursie wykluczone są obiekty będące laureatami poprzednich 3. edycji. Zgłoszenia należy wysyłać do dnia 15 czerwca 2021 r. na adres: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, ul. Jagiellońska 91, 10-356 Olsztyn lub pocztą elektroniczną na adres: r.kierska@w-modr.pl. Na laureatów konkursu czekają nagrody pieniężne oraz rzeczowe. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej WMODR, na której zostanie zamieszczony regulamin oraz karta zgłoszenia uczestnictwa w konkursie.

W ubiegłorocznej, IX edycji konkursu wzięło udział aż 24 pasjonatów ogrodnictwa. Wszystkie zgłoszone ogrody były na swój sposób wyjątkowe i wyróżniały się bogactwem kształtów oraz barw roślin, jak również oryginalnym pomysłem na zagospodarowanie każdego skrawka ziemi w ogrodzie. Każdy startujący w konkursie pokazał swój talent w projektowaniu zieleni, a każda kompozycja zasługiwała na wyróżnienie. Jak podkreślają właściciele, ogrody są ich miejscem wytchnienia oraz odpoczynku, a pielęgnowanie kwiatów, to także ich pasja oraz sposób na spędzanie wolnego czasu.

Oceniając zgłoszenia do konkursu, przekonaliśmy się, że świat ogrodniczej wyobraźni wciąż może zaskakiwać. Ogród, który prezentujemy poniżej, w IX edycji konkursu „Ogród przyjazny rodzinie i turystom” zachwycił nas różnorodnością gatunków krzewów, barwą kwiatów, ale przede wszystkim swą użytecznością i funkcjonalnością. Jego właścicielka, pani Dina Schmidt z miejscowości Pupki (powiat olsztyński), dzięki wprowadzonej permakulturze, stworzyła w swym gospodarstwie zrównoważony ekosystem.

mgr inż. Renata Kierska

p.o. Kierownik Sekcji Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki WMODR

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here