Strona główna I. Formacja SERCA RODZINA - TU ZACZYNA SIĘ ŻYCIE Październikowy różaniec w rodzinie

Październikowy różaniec w rodzinie

368
0

Szczególnie w październiku warto przypomnieć sobie modlitwę różańcową. Ma ona w sobie ogromną moc. Wspólnota rodzinna jest idealnym miejscem, by wypraszać łaski dla wszystkich bliskich, zwłaszcza na różańcu.

Różaniec jednoczy

Niewiele można znaleźć wspólnie podejmowanych działań, które miałyby na rodzinę wpływ głębszy niż wspólna modlitwa. Pobudza ona uczucie czci do Boga i wzajemnego szacunku do siebie. Św. Jan Paweł II mówił, że „rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec święty zgodnie z dawną tradycją jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny”. Różaniec jest wyjątkowym rodzajem modlitwy. To modlitwa, w której wraz z Maryją rozważamy tajemnicę Chrystusa i tajemnicę Jego odkupieńczej miłości do każdego z nas. Różaniec jest adorowaniem Chrystusa razem z Maryją. To zobaczenie  wielkich dzieł, których Bóg dokonał w historii zbawienia. To uczenie się prawdy i miłości Chrystusa od Tej, która z miłością wsłuchiwała się w Jego słowa i która wiernie strzegła ich w swoim sercu. Rozważać wraz z Maryją tajemnice różańcowe to być w duchowej szkole Maryi po to, by coraz lepiej rozumieć słowa i czyny Jej Syna. Kontemplując wraz z Niepokalaną oblicze Chrystusa, przebywamy w Jego obecności i pozwalamy na to, by On formował nasze serca i umysły. Maryja pozostaje ciągle obok nas jako duchowa Matka, Przewodniczka i Pośredniczka. Różaniec odmawiany w rodzinie sprawia, że wszyscy jej członkowie zaczynają ze sobą rozmawiać językiem prawdy i miłości, którego uczą się od Zbawiciela i od Jego Matki.

Rodzinny różaniec

Czasem, niektórzy zastanawiają się: Jak przyjąć Boga do naszej rodziny? Dobrym pomysłem jest odmówienie wspólnie różańca. Na pewno pomoże jakaś książka z rozważaniami na temat tajemnic i przeczytanie rozdziału odnoszącego się do danej tajemnicy. Jeśli rzetelnie przedstawiamy Bogu nasze troski, prośby, podziękowania, zostaniemy obficie obdarowani. Nigdy więcej różaniec nie wyda się wam nudny ani obcy. Jan Paweł II przypominał, że „rodzina, która odmawia razem różaniec, odtwarza poniekąd klimat domu w Nazarecie: Jezusa stawia się w centrum, dzieli się z Nim radości i cierpienia, w Jego ręce składa się potrzeby i projekty, od Niego czerpie się nadzieję i siłę na drogę. Czymś pięknym i owocnym jest także powierzenie tej modlitwie drogi wzrastania dzieci”.

Różaniec angażuje i ochrania

Różaniec jest modlitwą, która angażuje całego człowieka, jego umysł i ciało, a szczególnie jego serce, które zdolne jest pobudzić do coraz większej miłości Boga i bliźniego. Gdy przenika do serca, wywiera wpływ na sposób myślenia i postępowania człowieka, pomaga mu przez nieustanną przemianę życia skutecznie dążyć do chrześcijańskiej doskonałości. Rodzice często są przerażeni i zadają sobie pytanie, jak można ochronić swoje dzieci. My sami nie możemy tego dokonać, ale z Bogiem ochronimy je przed złem i sprowadzimy na dobrą drogę. Modlitwa różańcowa jest dobrym rozwiązaniem. Duch Boży jest najważniejszym wychowawcą ludzi. Tego Ducha Bożego muszą dzieci spotkać w rodzinie, a to spotkanie da im siłę i wolność. W rodzinie, która się wspólnie modli, panuje inny klimat. Jest w niej coś, czego nie ma nigdzie indziej. Bóg jest Panem w takim domu. Oto siła i błogosławieństwo wspólnie modlącej się rodziny.

M.M. Czekałowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here