Strona główna Bez kategorii Początek Odnowy w Duchu Świętym w Polsce cz. II

Początek Odnowy w Duchu Świętym w Polsce cz. II

Rok 1975 uznaje się za początek Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Strumieniem łaski dla Odnowy był również ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu oazowego w Polsce (Ruch Światło –Życie (Ruch oazowy) – ruch posiadający własną formację, strukturę organizacyjną i kadry, tworzony przez ks. Blachnickiego od początku lat 60).

Egzystencja wymagała podjęcia działań

Ks. F. Blachnicki jako moderator krajowy widząc, że oazowiczom brakuje radości i stają się religijnymi weteranami szukał pomocy Ducha Świętego. Narastała w nim myśl, aby otworzyć Ruch oazowy na Odnowę. Informacje czerpał głównie z niemieckich czasopism i postanowił je poszerzyć o literaturę anglojęzyczną. Dlatego, nawiązał listowny kontakt z zespołem koordynującym Odnowę w Stanach Zjednoczonych. Z Ann Arbor otrzymał paczkę literatury, w tym podręcznik do Seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Te materiały posłużyły do przygotowania teczki OŻK 75 materiałów formacyjnych, dzięki którym tysiące osób w Polsce dowiedziały się o istnieniu Odnowy i uczyły się modlitw do Ducha Świętego.

Sprzeciw najbliższych współpracowników

Najbliższymi współpracownikami ks. Franciszka były członkinie Wspólnoty Niepokalanej Matki Kościoła (WNMK – Diakonia Stała Żeńska Ruchu Światło – Życie. Wspólnota powstała w 1958 r. z inicjatywy ks. Blachnickiego, do której wstępowały panie chcące oddać całe swoje życie posłudze Ruchowi oazowemu).  Tej wspólnocie podczas rekolekcji moderator przedstawił temat formacyjny na 1975 r., który brzmiał ,,Odnowa w Duchu Świętym”. I co się zazwyczaj nie zdarzało panie z WNMK, być może zaskoczone tą sytuacją, wyraziły swój sprzeciw. Wobec tego ks. Blachnicki wyjechał do Krakowa, by zasięgnąć rady swojego spowiednika, kameduły o. Piotra Roztworowskiego (mentora i przewodnika duchowego wielu polskich charyzmatyków). Po tej wizycie zakomunikował Diakonii Stałej, że formacja w 1975 r. w Ruchu oazowym będzie poświęcona Odnowie w Duchu Świętym, napisał oficjalny komunikat w tej sprawie. Do dwóch słów na fosce fos-dzoe (popularna nazwa oazowego krzyża złożonego z dwóch greckich słów: światło – życie) dodano wielką omegę (doskonałość wszelkich doskonałości, koniec, pełnia), która symbolizuje Ducha Świętego.

Rozlana łaska

Zaczęły się przygotowania do rekolekcji wakacyjnych ks. Blachnicki prosił o odprawienie nowenny i żarliwą modlitwę do Ducha Świętego w okresie Pięćdziesiątnicy. Podczas Centralnej Oazy Matki zostały rozdane moderatorom teczki OŻK z materiałami poświęconymi Odnowie. Na zakończenie spotkania ks. Franciszek modlił się nad animatorami o wylanie Ducha Świętego, w tym czasie w Rzymie odbywał się Kongres Charyzmatyczny, w którym brał udział ks. Piątkowski.

W Teczce, która stanowi pierwszą monografię Odnowy w Polsce, tytułem wstępu ks. Blachnicki napisał: ,,Hasło OŻK 1975 ,,Odnowa w Duchu Świętym”, jako kontynuowanie i pogłębienie hasła Roku Świętego, pragnie otworzyć i uwrażliwić Ruch oazowy na to wielkie wydarzenie w życiu współczesnego Kościoła nazywane ruchem odnowy charyzmatycznej”.

Piętnastodniowe rekolekcje stanowiły solidny fundament, aby w uczestnikach zrodziło się pragnienie przyjęcia łaski chrztu w Duchu Świętym. Poruszenie dotknęło cały Ruch oazowy, po raz pierwszy w gronie animatorów w Murzasichlu a następnie w Brzegach i Krościenku doszło do wylania Ducha Świętego. Ks. Blachnicki tak opowiadał o tych wydarzeniach ,,te dary charyzmatyczne pojawiły się w naszym ruchu najpierw nie tyle przez kontakty z grupami charyzmatycznymi pochodzącymi z Zachodu, ale w ramach naszych oaz pojawiły się te dary jakoś spontanicznie, bez jakiegoś formalnego związku z ruchem charyzmatycznym, który pochodził z Ameryki czy innych krajów Zachodu”.

W podsumowaniu rekolekcji oazowych 1975 r., Blachnicki zwrócił uwagę na: ożywienie modlitewne, które miało swoje źródło w Najświętszym Sakramencie, radość, a także nadprzyrodzone doświadczenie, które jest siłą chrześcijaństwa. Zachęcał, aby po rekolekcjach wakacyjnych kontynuować formację w oparciu o 7 – tygodniowe Seminarium Życia w Duchu Świętym oraz zakładać grupy modlitewne.

W wyniku tych wydarzeń powstał dualizm, nie tylko w Ruchu Światło – Życie, ale i w Odnowie, która w Ruchu Światło Życie od początku nie była w stanie się zmieścić! Cdn…

Artykuł został napisany na podstawie monografii Odnowy w Duchu Świętym ,,Upili się młodym winem”, M. M. Nowiccy, wyd. II, Warszawa 2016r.