Strona główna SZLAKI PAPIESKIE SacroTRUCK rusza w drogę

SacroTRUCK rusza w drogę

7 czerwca, dzień przed rocznicą wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Wigrach, w kościele parafialnym, w pokamedulskim Klasztorze odbyła się długo wyczekiwana inauguracja projektu SZAFa na kółkach – czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTRUCKu. SACROTRUCK to interaktywne muzeum, kino, mobilne centrum kultury, ośrodek szkoleń i warsztatów, „centrum dowodzenia” na czterech kołach, który dociera ze swoimi kulturalnymi i dydaktycznymi zasobami prosto do człowieka. Idea wykorzystania samochodu pół-ciężarowego jako ośrodka kultury ma na celu zwiększenie dostępności bogatych treści w mniejszych miejscowościach.

W ramach inauguracji wydarzenia odbyło się przedstawienie pt. „Przed Sklepem Jubilera” w reżyserii Danuty Róży Zawadzkiej, w wykonaniu teatru Źródło. Jest to jeden z najpiękniejszych dramatów Karola Wojtyły. Jak głosi podtytuł, jest to „medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat”. Spektakl, ukazuje losy trzech par, staje się doskonałym studium o relacjach rodzinnych, ale również o dorastaniu, poszukiwaniu sensu życia, odnajdywaniu nieprzemijających wartości i konfrontacji piękna miłości z otaczającą nas rzeczywistością.

Po spektaklu odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bpa Jerzego Mazura SVD. W kazaniu ordynariusz Diecezji Ełckiej mówił: „Diecezja Ełcka jest piękną i gościnną ziemią, w której, tutaj Karol Wojtyła – miłośnik sztuki, kultury i przyrody, a później kapłan, biskup, kardynał, filozof, profesor, przyjaciel, a także Wujek tak wiele zawdzięczał i która pozostała mu znana i bliska. Upamiętnieniem jego obecności są Szlaki Papieskie: Tajemnice Świata, Tajemnice Zawierzenia oraz Apostołów Miłosierdzia. Każdy z nich prowadzi inną trasą, ale skłania do refleksji nad różnymi przesłaniami, zamysł jest jeden – podążanie śladami Jana Pawła II, który odbywał liczne wędrówki w tych regionach i na spływach kajakowych. Chcemy o tym opowiedzieć na Szlakach Papieskich diecezji ełckiej przez mobilne dzieło kultury i ośrodek szkoleniowy, jakim jest niewątpliwie projekt SZAFa na kółkach – czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTRUCKu – o jego bogatym zapleczu multimedialnym, nowoczesnym systemie wizualizacji filmowej VR przygotowanym na tę okazję oraz warsztatami psychologicznymi, filmowymi, aktorskimi i kawiarenką familijną, które pomogą powrócić nam do siebie samych, do rodzin i wspólnoty i do wartości nieprzemijających, na które wskazywał nam przez całe życie święty, który chodził po naszej ziemi… Dziękujemy Bogu zwłaszcza dziś, za długo wyczekiwany dzień inauguracji SZAFy na kółkach – czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTRUCKu.

Po Mszy św. ksiądz biskup wśród licznie zgromadzonych wiernych, kapłanów, władz lokalnych, mediów oraz ekspertów i ludzi odpowiedzialnych za projekt pobłogosławił i poświęcił pojazd. SacroTRUCK został oficjalnie otwarty i posłany w drogę, aby ruszyć na Szlaki Papieskie Diecezji Ełckiej, docierając przede wszystkim do najmniejszych miejscowości.

Po zakończeniu Mszy św. odbył się wykład inauguracyjny, który zaprezentowali: Urszula Własiuk prezes Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa, Jerzy Rieger, pianista, emerytowany pracownik AM w Krakowie, uczestnik wypraw górskich i kajakowych z Karolem Wojtyłą oraz ks. prałat Stefan Misiniec, współpracownik Karola Wojtyły w czasie posługi biskupiej w Krakowie. Ojciec Święty jest autorytetem pod każdym względem, którego poszukuje współczesny świat i to jest główna wartość Szlaków Papieskich: wartość wychowawcza, patriotyczna, religijna, kulturalna – podczas wykładu powiedziała pani Urszula.

Na terenie Diecezji Ełckiej – z inicjatywy J. E. ks. bpa Jerzego Mazura SVD, biskupa ełckiego – powstały trzy wyjątkowe szlaki. Każdy z nich prowadzi inną trasą oraz skłania do refleksji nad różnymi przesłaniami. Kluczowy zamysł jest jednak jeden – podążanie śladami Jana Pawła II, który odbywał liczne wędrówki w tych rejonach, tym samym kreśląc na mapie trasy nazywane później Szlakami Papieskimi. W celu większej promocji tego wielkiego dzieła Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku prowadzi projekt SZAFa na KÓŁKACH – czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTRACKu. Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku od lat sprawuje pieczę nad Szlakami Papieskimi w Diecezji Ełckiej we współpracy z Fundacją Szlaki Papieskie z Krakowa, która zgodnie z życzeniem Karola Wojtyły dokumentuje wszystkie miejsca w Polsce, które Święty nawiedzał jako kapłan, biskup, kardynał i papież – pielgrzym. W ten sposób propagowana jest turystyka jako wyraz troski o zdrowie fizyczne i duchowe człowieka. Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Jesteśmy przekonani, że treści i atrakcje dostarczone przez SACROTRUCK zjednoczą dwa pokolenia – tych, którzy wychowywali się za życia Jana Pawła II oraz tych, którzy znają Papieża Polaka jedynie z opowieści. Zapraszamy rodziny, grupy przyjaciół, dorosłych, dzieci oraz seniorów. Zachęcamy również do wędrówek Szlakami Papieskimi, by spojrzeć na przyrodę oczami Świętego i nauczyć się odpoczynku w miejscach naznaczonych Jego obecnością.

Serdecznie zapraszamy do obserwowania strony szlakipapieskie.eu oraz śledzenia SacroTRUCKa na profilach społecznościowych. Możecie na bieżąco dowiadywać się, kiedy to interaktywne muzeum przyjedzie do Waszej miejscowości.