Strona główna SZLAKI PAPIESKIE SacroTRUCK rusza w drogę

SacroTRUCK rusza w drogę

389
0

7 czerwca, dzień przed rocznicą wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Wigrach, w kościele parafialnym, w pokamedulskim Klasztorze odbyła się długo wyczekiwana inauguracja projektu SZAFa na kółkach – czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTRUCKu. SACROTRUCK to interaktywne muzeum, kino, mobilne centrum kultury, ośrodek szkoleń i warsztatów, „centrum dowodzenia” na czterech kołach, który dociera ze swoimi kulturalnymi i dydaktycznymi zasobami prosto do człowieka. Idea wykorzystania samochodu pół-ciężarowego jako ośrodka kultury ma na celu zwiększenie dostępności bogatych treści w mniejszych miejscowościach.

W ramach inauguracji wydarzenia odbyło się przedstawienie pt. „Przed Sklepem Jubilera” w reżyserii Danuty Róży Zawadzkiej, w wykonaniu teatru Źródło. Jest to jeden z najpiękniejszych dramatów Karola Wojtyły. Jak głosi podtytuł, jest to „medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat”. Spektakl, ukazuje losy trzech par, staje się doskonałym studium o relacjach rodzinnych, ale również o dorastaniu, poszukiwaniu sensu życia, odnajdywaniu nieprzemijających wartości i konfrontacji piękna miłości z otaczającą nas rzeczywistością.

Po spektaklu odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bpa Jerzego Mazura SVD. W kazaniu ordynariusz Diecezji Ełckiej mówił: „Diecezja Ełcka jest piękną i gościnną ziemią, w której, tutaj Karol Wojtyła – miłośnik sztuki, kultury i przyrody, a później kapłan, biskup, kardynał, filozof, profesor, przyjaciel, a także Wujek tak wiele zawdzięczał i która pozostała mu znana i bliska. Upamiętnieniem jego obecności są Szlaki Papieskie: Tajemnice Świata, Tajemnice Zawierzenia oraz Apostołów Miłosierdzia. Każdy z nich prowadzi inną trasą, ale skłania do refleksji nad różnymi przesłaniami, zamysł jest jeden – podążanie śladami Jana Pawła II, który odbywał liczne wędrówki w tych regionach i na spływach kajakowych. Chcemy o tym opowiedzieć na Szlakach Papieskich diecezji ełckiej przez mobilne dzieło kultury i ośrodek szkoleniowy, jakim jest niewątpliwie projekt SZAFa na kółkach – czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTRUCKu – o jego bogatym zapleczu multimedialnym, nowoczesnym systemie wizualizacji filmowej VR przygotowanym na tę okazję oraz warsztatami psychologicznymi, filmowymi, aktorskimi i kawiarenką familijną, które pomogą powrócić nam do siebie samych, do rodzin i wspólnoty i do wartości nieprzemijających, na które wskazywał nam przez całe życie święty, który chodził po naszej ziemi… Dziękujemy Bogu zwłaszcza dziś, za długo wyczekiwany dzień inauguracji SZAFy na kółkach – czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTRUCKu.

Po Mszy św. ksiądz biskup wśród licznie zgromadzonych wiernych, kapłanów, władz lokalnych, mediów oraz ekspertów i ludzi odpowiedzialnych za projekt pobłogosławił i poświęcił pojazd. SacroTRUCK został oficjalnie otwarty i posłany w drogę, aby ruszyć na Szlaki Papieskie Diecezji Ełckiej, docierając przede wszystkim do najmniejszych miejscowości.

Po zakończeniu Mszy św. odbył się wykład inauguracyjny, który zaprezentowali: Urszula Własiuk prezes Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa, Jerzy Rieger, pianista, emerytowany pracownik AM w Krakowie, uczestnik wypraw górskich i kajakowych z Karolem Wojtyłą oraz ks. prałat Stefan Misiniec, współpracownik Karola Wojtyły w czasie posługi biskupiej w Krakowie. Ojciec Święty jest autorytetem pod każdym względem, którego poszukuje współczesny świat i to jest główna wartość Szlaków Papieskich: wartość wychowawcza, patriotyczna, religijna, kulturalna – podczas wykładu powiedziała pani Urszula.

Na terenie Diecezji Ełckiej – z inicjatywy J. E. ks. bpa Jerzego Mazura SVD, biskupa ełckiego – powstały trzy wyjątkowe szlaki. Każdy z nich prowadzi inną trasą oraz skłania do refleksji nad różnymi przesłaniami. Kluczowy zamysł jest jednak jeden – podążanie śladami Jana Pawła II, który odbywał liczne wędrówki w tych rejonach, tym samym kreśląc na mapie trasy nazywane później Szlakami Papieskimi. W celu większej promocji tego wielkiego dzieła Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku prowadzi projekt SZAFa na KÓŁKACH – czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTRACKu. Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku od lat sprawuje pieczę nad Szlakami Papieskimi w Diecezji Ełckiej we współpracy z Fundacją Szlaki Papieskie z Krakowa, która zgodnie z życzeniem Karola Wojtyły dokumentuje wszystkie miejsca w Polsce, które Święty nawiedzał jako kapłan, biskup, kardynał i papież – pielgrzym. W ten sposób propagowana jest turystyka jako wyraz troski o zdrowie fizyczne i duchowe człowieka. Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Jesteśmy przekonani, że treści i atrakcje dostarczone przez SACROTRUCK zjednoczą dwa pokolenia – tych, którzy wychowywali się za życia Jana Pawła II oraz tych, którzy znają Papieża Polaka jedynie z opowieści. Zapraszamy rodziny, grupy przyjaciół, dorosłych, dzieci oraz seniorów. Zachęcamy również do wędrówek Szlakami Papieskimi, by spojrzeć na przyrodę oczami Świętego i nauczyć się odpoczynku w miejscach naznaczonych Jego obecnością.

Serdecznie zapraszamy do obserwowania strony szlakipapieskie.eu oraz śledzenia SacroTRUCKa na profilach społecznościowych. Możecie na bieżąco dowiadywać się, kiedy to interaktywne muzeum przyjedzie do Waszej miejscowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here