Tegoroczny Wielki Post „zastał” nas w niespokojnym czasie, kiedy to świat cały w lęku i niepewności wypatruje przeciwwirusowej pomocy. Świat „boi się” sam siebie, bo bardziej wierzy w swoje lęki, aniżeli w Boże Miłosierdzie.
Wielki Post tym bardziej „przynaglił” nas do szczerej modlitwy o szczególne łaski potrzebne nam, pogubionym i wystraszonym ludziom, w których przymiera wiara w Boga, zawodzi nadzieja pokładana w Bogu, a o prawdziwą, Bożą miłość trzeba człowiekowi błagać nieustannie… A może trzeba nam lękać się epidemii grzechu, który brutalnie zawładnął naszymi sumieniami. Pan Bóg jest cierpliwy i miłosierny, ale upomni się, a może właśnie teraz upomina się o Dekalog. „Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną, Nie zabijaj!…”
Rekolekcje Wielkopostne w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach – miały w tym roku wyjątkowy charakter. Ks. prof. Henryk Nadrowski z Poznania głosił rekolekcje, w czasie których przybliżył postać wybitnego Polaka – Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – Wielkiego Prymasa Tysiąclecia. Już po raz kolejny ks. profesor umacniał nas w wierze, stawiając także nam wysokie wymagania, które stawały się dla nas wezwaniem do prawdziwego nawrócenia, a więc powrotu do Źródła, którym jest Bóg. Codzienne nauki rekolekcyjne ukazujące aktualność nauczania ks. prymasa Wyszyńskiego przenikały Słowem Bożym każde serce, a bogactwo przekazywanej wiedzy poszerzało horyzonty naszych zwykłych, czasem szarych, bo codziennych dni – życia chrześcijańskiego.
Droga Krzyżowa Uzdrowienia – w każdy drugi piątek miesiąca – gromadzi nadal wiernych z całego miasta i jest nieustannym wołaniem o uleczenie w każdym z nas zranień, które powstają w zderzeniu ze światem i rzeczywistością codziennego życia. Rozważania poszczególnych Stacji pomagają bardziej zrozumieć, w jaki sposób powinniśmy naśladować Chrystusa w Jego cierpieniu; w jaki sposób zgłębić i próbować zrozumieć zbawczą Mękę i Śmierć Chrystusa, a także nie zwątpić nigdy w ostateczne zwycięstwo – w Zmartwychwstanie.
Zapraszamy w każdy drugi piątek miesiąca po Mszy św. o godz.18.00 na Drogę Krzyżową Uzdrowienia – alejami Parku Miejskiego, a następnie na Adorację Krzyża – Monstrancji – do godz. 22.00 – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach.
Wspólnota Apostołów Bożego Miłosierdzia – w każdą środę Wielkiego Postu przewodniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, wypraszając miłosierdzia dla nas i całego świata, abyśmy wszyscy byli miłosierni na wzór Chrystusa Miłosiernego.
- Miłosierni, którzy… milczą…
- Miłosierni, którzy… biorą krzyż swój…
- Miłosierni, którzy… są popychani…
- Miłosierni, którzy… spotykają prawdziwą Miłość…
- Miłosierni, którzy… pomagają i pozwalają sobie pomóc…
- Miłosierni, którzy… odważnie dzielą się dobrocią…
- Miłosierni, którzy… nie narzekają…
- Miłosierni, którzy… pocieszają, nie osłabiając…
- Miłosierni, którzy… nie rozpaczają…
- Miłosierni, którzy… odarci są ze wszystkiego…
- Miłosierni, którzy… są posłuszni woli Bożej…
- Miłosierni, którzy… nie uciekają spod Krzyża…
- Miłosierni, którzy… bezradnie płaczą…
- Miłosierni, którzy… cierpliwie czekają…
- Miłosierni, którzy… karmią się Eucharystią…
Różaniec w intencji Kapłanów – w każdy czwartek wspólnoty parafialne modlą się w sanktuarium tajemnicami różańca świętego o Boże błogosławieństwo, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla kapłanów posługujących w naszej świątyni.
2 marca br. Uroczystą Mszą świętą rozpoczęły się obchody 300-lecia Suwałk. Ks. bp. Adrian Galbas przewodniczył Eucharystii i wygłosił Słowo Boże, dziękując Panu Bogu za dotychczas zesłane łaski dla mieszkańców miasta i prosząc o dalsze. W herbie Suwałk znajduje się postać św. Rocha, który w czasach panującej zarazy obronił nasze tereny przed zagładą.
ŻYCZMY sobie, aby Zmartwychwstały Chrystus umocnił w każdym z nas Wiarę, ożywił Nadzieję, a nade wszystko pomnożył Miłość, która „cierpliwa jest, łaskawa jest…, wszystko przetrzyma i… nigdy nie ustaje…” Niech każdy z nas pisze swoim życiem najpiękniejszy, własny Hymn o Miłości, którym nieustannie będziemy czcić i… do zawsze uwielbiać Pana Boga.
kwiecień, 2020 Bożenna Szynkowska