Strona główna Bez kategorii W KRĘGU ROLNICTWA
561
0

Tradycje i zwyczaje Wielkanocne

Wielkanoc jest najważniejszym i jednocześnie najstarszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym Zmartwychwstanie Chrystusa. Obchody Świąt Wielkanocnych nawiązują do ostatnich dni z życia Jezusa Chrystusa. Święto to kończy okres Wielkiego Postu i jest poprzedzone Wielkim Tygodniem. Zarówno Wielki Tydzień, jak i same Święta Wielkanocne stanowią czas o bardzo bogatej obyczajowości mocno związanej z obrzędami kościelnymi, ale nie brakuje w niej również elementów ludowych.

Początkiem obchodów związanych ze Świętem Wielkiej Nocy jest Niedziela Palmowa, a jej nieodzownym atrybutem jest palma, z którą wiążą się liczne zwyczaje i wierzenia. Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień – czas bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne.

Jak co roku, przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy zaczynają się od porządków w domu i zwiększonych zakupów. Pragniemy stworzyć odpowiednią oprawę świąteczną. Nasze domy powinny być przepełnione atmosferą miłości, zrozumienia i troski o bliźniego. Święta Wielkanocne kojarzą się nam z pięknymi i kolorowymi pisankami, pysznym jedzeniem oraz śmigusem dyngusem.

W wielkanocnym menu nie może zabraknąć takich potraw jak: tradycyjny żurek z jajkami i białą kiełbasą, mazurki oraz babki. Podstawą wielkanocnego śniadania są oczywiście jajka, którymi dzielimy się z bliskimi, składając sobie życzenia wszelkiej pomyślności. Niezwykle ważnym dla nas zwyczajem ściśle związanym z Wielkanocą jest zdobienie jaj na różne sposoby. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie co roku organizuje konkurs związany właśnie z wykonywaniem pisanek, a jego celem jest propagowanie oraz kultywowanie tradycji wielkanocnych. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie tradycyjnej pisanki wielkanocnej, a następnie przesłanie jej zdjęcia wraz z kartą zgłoszenia na adres: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Al. Zwycięstwa 10, 19-400 Olecko z dopiskiem Konkurs online „Najładniejsza Pisanka Wielkanocna” lub pocztą elektroniczną na adres e-mail m.kapuscinska@w-modr.pl lub MMS-em na nr  tel. 665 8922 311 w terminie od 22.03.2021r. do 09.04.2021r. Na laureatów konkursu czekają nagrody pieniężne. Prosimy śledzić naszą stronę internetową, na której znajdą Państwo regulamin konkursu.

Jak wiadomo Wielkanoc kojarzy się nam z rozmaitymi smakowitościami kulinarnymi.  Staramy się, aby wszystko co znajdzie się na świątecznym stole, było smaczne i zdrowe. I tu przychodzimy Państwu z pomocą. W roku ubiegłym Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego utworzył specjalnie, z myślą o Państwa potrzebach, platformę sprzedażową w serwisie społecznościowym Facebook. Zależało nam na utworzeniu sieci rolników, producentów, handlujących na targowiskach i konsumentów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Utworzono 20 grup dyskusyjnych o nazwie „Bazarek WMODR” – 19 bazarków dla poszczególnych powiatów oraz bazarek wojewódzki. Producenci nieodpłatnie zamieszczają tam swoje oferty sprzedaży m.in. produktów żywnościowych oraz roślin uprawnych i ozdobnych.  Kupujący zaś zgłaszają chęć kupna wybranych asortymentów.

Zapraszamy Państwa także do korzystania z serwisu „Warmińsko-Mazurski e-Bazarek”, gdzie znajdziecie świeże, najlepszej jakości produkty i płody rolne prosto od rolnika. Przedsięwzięcie to umożliwia bezpłatne wystawienie ogłoszenia o sprzedaży i promocji produktów oferowanych głównie przez warmińsko-mazurskich producentów, rolników oraz przedsiębiorców rolnych. Wystawcom umożliwia się promowanie ich produktów, natomiast konsumentom dotarcie do informacji o nich i ich bezpośrednie nabycie od producentów.

Zatem, jeśli chcemy, aby te święta spędzić, jak zawsze, w  przyjaznej atmosferze w gronie bliskich i przy bogatym stole, odwiedźcie Państwo  nasze wirtualne bazarki .

Życzymy Państwu udanych wypieków, smakowitych potraw i uroczystego spędzenia Świąt Wielkanocnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here