Strona główna Bez kategorii W KRĘGU SZKOLNICTWA Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości

400
0

Laboratoria Przyszłości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Głównym celem programu jest przede wszystkim wyposażenie szkół podstawowych w nowoczesne pomoce dydaktyczne (drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań i inne urządzenia wybrane z katalogu ok. 175 pozycji). Doposażenie placówek będzie miało również wpływ na zmianę dotychczasowych metod nauczania. Pogadankę, wykład, zastąpi teraz eksperyment, doświadczenie, itp. Uczniowie w sposób praktyczny będą zdobywali wiedzę, umiejętności oraz kompetencje przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości jednostki samorządu terytorialnego otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych. Już wiemy, że od 1 września 2022 r. do prawie 100 proc. samorządowych szkół podstawowych trafi nowoczesny sprzęt. Dotacja będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Maksymalna wysokość wsparcia dla szkoły jest uzależniona od liczby uczniów wynikającej z danych zawartych w Systemie Informacji Oświatowej. Jeśli liczba uczniów jest niższa niż 235, wówczas wsparcie wyniesie:  30 000 zł – w szkole do 100 uczniów,  60 000 zł – w szkole do 200 uczniów,  70 000 zł – w szkole do 234 uczniów. Jeśli liczba uczniów wynosi co najmniej 235, kwota wsparcia na każdego ucznia w szkole wynosi 300 zł. Łącznie z tej inicjatywy skorzysta ponad 3 mln uczniów uczących się w niemal 15 tys. szkół.

Obecnie trwają prace nad umożliwieniem dostępu do programu także szkołom podstawowym, które nie są jednostkami publicznymi.

Program „Laboratoria Przyszłości” jest realizowany w ramach „Polskiego Ładu”. 

Wojciech Cybulski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here