Świat zmienił swe oblicze… świat zaistniał w jakiejś „nowej” niepojętej dla człowieczego umysłu i serca – odsłownie. W tej nowej, jakże odmiennej dla każdego z nas rzeczywistości, niemalże natychmiast przychodzą na pamięć słowa Wielkiego Prymasa Tysiąclecia, które wypowiadał do nas, Polaków: „To nie Krzyż się chwieje, to świat się chwieje i toczy – Krzyż stoi! … Równowaga stojącej pod Krzyżem Maryi pomaga całemu światu…”
Tak niedawno spotkała się „Polska pod Krzyżem”, tak niedawno klękaliśmy w pokorze i przytulaliśmy się do „naszego” Krzyża – Monstrancji, tu w Suwalskim Sanktuarium, aby wypraszać, także w czasie tegorocznych Wielkopostnych Rekolekcji Chrystusowe Miłosierdzie dla nas i całego świata…, a teraz…?!
Od północy… do północy… w Suwalskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu… Ograniczenia – nagle stały się możliwością, gdyż każdy, kto naprawdę pragnie osobiście doświadczyć Bożej Miłosiernej Miłości…, jeśli chce – to może spotkać się pośród nocy z Jezusem Miłosiernym, klękając przed kratkami konfesjonału lub adorując Jezusa w Najświętszym Sakramencie (respektując obowiązujące zasady).
Noc Konfesjonałów – przewidziana na ostatnie dni Wielkiego Postu – w tym roku rozpoczęła się od połowy marca i TRWA nadal…, gdyż kapłan czuwa w konfesjonale zawsze, dyskretnie oczekując na tych, którzy tak jak ewangeliczny Nikodem przychodzą, aby zanurzyć się i oczyścić w Miłosiernej Miłości Boga…
Koronka do Bożego Miłosierdzia – „rozszerzyła się” na cogodzinne modlitewne wołanie o oddalenie od nas, od Polski i całego świata – groźnej i jakże trudnej do zrozumienia epidemii koronawirusa. Wspólnota Apostolstwa Bożego Miłosierdzia wraz z innymi wspólnotami działającymi przy naszym Sanktuarium – o każdej pełnej godzinie dnia – podejmuje wytrwałą modlitwę – „Koronkę” – którą sam Chrystus powierzył św. Siostrze Faustynie, aby wypraszała potrzebne łaski dla siebie i świata całego.
Modlitwa Różańcowa – codziennie o godz. 20.30 – łączy obecnych w Sanktuarium Kapłanów i osoby życia konsekrowanego ze zgromadzonymi w domach rodzinami – stała się wielkim wołaniem do Najświętszego Serca Pana Jezusa przez Niepokalane Serce Maryi o pomoc i odwrócenie od nas, od Polski i całego świata klęski epidemii, która nieustannie zmienia oblicze naszej rzeczywistości i staje się tragicznym doświadczeniem, dotykającym cały świat…
„Widziane Okiem Kamery” w TV Trwam – transmisje o Suwalskim Sanktuarium, które są dostępne na stronie internetowej parafii www.nspj.parafia.pl ukazują także, jak nie tylko w tym wyjątkowym czasie, dokonuje się w człowieczych sercach tęsknota za przemianą siebie i rzeczywistości, w której żyjemy – tęsknota za nawróceniem, za powrotem do Boga, Ojca Bogatego w Miłosierdzie. Sanktuarium stało się miejscem uwielbiania Boga w Osobie Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Miłosierdzia. Od początku istnienia gromadzi nie tylko wiernych parafian, ale wielu pielgrzymów, którzy ufnie powierzają Jezusowi Miłosiernemu swoje dole i niedole codziennego życia. Obecny czas epidemii tym bardziej ukazuje, jak bardzo wierni potrzebują takiego miejsca, w którym spotyka ich nieskończone Miłosierdzie Boże.
Święta Wielkanocne. Zupełnie inne, niż dotychczas przygotowanie do największych i najważniejszych w naszym chrześcijańskim życiu Świąt, ujawniło jak wielkie znaczenie ma każda rodzina, jak wielkie zadanie stanęło przed rodziną, która powinna być Kościołem Domowym. Woda święcona z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach wraz z przekazaną przez ks. biskupa Jerzego Mazura, Pasterza Diecezji Ełckiej, modlitwą – błogosławieństwem stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – przygotowana została(w butelkach) do wzięcia, do każdej rodziny, która w tym roku jawi się jedynym miejscem spotkania i przeżywania Brzasku Poranka Wielkanocnego.
Trzydziestodniowa Nowenna do św. Józefa – trwać będzie do 1 maja br., do dnia Wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika. Ks. Jarema Sykulski, nasz proboszcz wraz z kilkoma osobami w sanktuarium – w modlitewnej łączności ze wszystkimi zgromadzonymi w swoich domach – codziennie powierzają cały Kościół Chrystusowy wszechpotężnej opiece św. Józefa i w szczerej, wytrwałej modlitwie błagają o zakończenie epidemii oraz prawdziwe nawrócenie nasze osobiste i narodowe: „Jezu, Maryjo i Józefie, oświecajcie nas, pomagajcie nam, ratujcie nas. Amen. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen”
na maj 2020 r. Bożenna Szynkowska