Strona główna I. Formacja SERCA Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W SUWAŁKACH Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W SUWAŁKACH

Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W SUWAŁKACH

Niejako na przekór wszelkim przeciwnościom, wbrew wszystkim przeszkodom – pełne wiary i radosne „Alleluja!” wybrzmiało w całym Chrystusowym Kościele, a więc i w naszym Sanktuarium w Suwałkach: „Nie zna śmierci Pan żywota…!”, bowiem  „Zmartwychwstał Pan prawdziwie, Alleluja!”

W tej „ponadcovidowej” atmosferze przeżywaliśmy Oktawę Wielkanocy, dziękując Bogu,  że jest Dobry i, że Miłosierdzie Jego trwa na wieki…

• TRIDUUM PASCHALNE w Suwalskim Sanktuarium – poprzedzone Nocą Konfesjonałów, która w tym roku „wydłużyła się” aż do trzech nocy (Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę) – pozwoliło wiernym, nie tylko z naszej parafii przeżyć, w duchu wiary, wdzięczność Bogu za Dar Zbawienia, za Bożego Syna, Jezusa Chrystusa, który dał nam Eucharystię i Dar święceń. Gorliwa modlitwa naszych Kapłanów porwała obecnych do żarliwej prośby o dalsze  błogosławione owoce tego świętego Czasu. Mimo nadal trudnej sytuacji, związanej nie tylko z pandemią, zostaliśmy umocnieni i uzdrowieni przez wielkie Misterium Zbawcze, przygotowujące do Świąt Zmartwychwstania.
  • OKTAWA WIELKANOCNA – to także Nowenna do Bożego Miłosierdzia, w czasie której każdy dzień był przeznaczony na szczególne modlitwy, w których zawierzane były wspólnotowe intencje. Msza święta o godz. 21.00 była dodatkową możliwością wspólnotowego przyzywania Bożego Miłosierdzia dla tych, którzy podjęli to gorące wołanie do Jezusa Miłosiernego. Możliwość udziału w liturgii mają nadal wszyscy, którzy mogą łączyć się poprzez transmisję z naszego Sanktuarium nspj.suwalki.pl
  • DROGA KRZYŻOWA UZDROWIENIA – 04. 2021 r. – w drugi piątek kwietnia – w Tygodniu Oktawy Wielkanocnej – była Drogą Światła. Ks. Jarema Sykulski, kustosz sanktuarium, wprowadził obecnych w rozważania, słowami: „Panie, pokaż nam swoje Rany!” Grób jest pusty, Chrystus Zmartwychwstał! Chrystus Żyje! – Wiele razy powtarzaliśmy tę prawdę naszej wiary, ale czy przeżyliśmy spotkanie ze Zmartwychwstałym? Panie, pokaż nam swoje Rany, daj nam włożyć palce w Rany i rękę w Twój przebity bok, daj nam przeżyć to zawstydzenie św. Tomasza, byśmy w końcu poznali Ciebie i mogli powiedzieć: „Pan mój i Bóg mój”. Panie, pokaż nam swoje Rany”.
  • UROCZYSTOŚĆ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – 11. 04. 2021 r. – Ks. bp Adrian Galbas – biskup pomocniczy ełckiej diecezji – w Godzinie Miłosierdzia – o godz. 15.00 modlił się z wiernymi w Suwalskim Sanktuarium, najpierw Koronką do Bożego Miłosierdzia, a następnie przewodniczył uroczystej Mszy świętej i wygłosił homilię, pokrzepiając nas w duchu Ewangelicznego przesłania, które sam Pan Jezus Zmartwychwstały przekazał przestraszonym Apostołom, zaryglowanym w Wieczerniku… Każdy dzień, każda mikrosekunda – zauważył ks. biskup – jest czasem Bożego Miłosierdzia. Dzisiejsza Ewangelia opisuje Boże Miłosierdzie. Apostołowie, to są ci, którzy zawiedli, zdradzili, opuścili… Chrystus przychodzi do nich, żeby ich pozbierać wewnętrznie i pozbierać między sobą… Miłosierdzie Boże – to znaczy, że Bóg nas chce, nawet wtedy, gdy my się nie sprawdzamy, gdy zawodzimy… w każdej sytuacji On nas chce, z każdym naszym strachem… Miłosierdzie Boga… Okazuje się, że w tej Ewangelii zapisana została i nasza historia. Bóg nas chce. Bóg się nami nie zawodzi, nie uzależnia swojej Miłości od naszej słabości… Chrześcijaństwo – nie istnieje, nie jest prawdziwe bez Bożego Miłosierdzia. Chrześcijaństwo objawia się przez Boże Miłosierdzie w Osobie Jezusa Chrystusa. To w Nim, w Jezusie Chrystusie, Boże Miłosierdzie jest najpewniejsze, najpełniejsze i najpiękniejsze… Słowo Księdza Biskupa – umocnienia i nadziei ma szansę owocować w naszych sercach Bożym Pokojem w każdym, nawet „covidowym czasie”.

Uroczysta Eucharystia zakończyła się pasterskim błogosławieństwem i radosnym „Alleluja!”, które wybrzmiało tak uroczyście po raz ostatni w tegorocznej Oktawie Wielkanocnej.

Bożenna Szynkowska