Strona główna I. Formacja SERCA Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W SUWAŁKACH Z   SANKTUARIUM  BOŻEGO  MIŁOSIERDZIA  W SUWAŁKCH

Z   SANKTUARIUM  BOŻEGO  MIŁOSIERDZIA  W SUWAŁKCH

Rytm życia Kościoła nadaje i nam kierunek podejmowania refleksji na tematy tak ważne każdemu katolikowi. To jakby nieustanne „odrabianie” kolejnych lekcji, które służą pogłębianiu wiedzy i nabywaniu ważnych umiejętności chrześcijańskiego życia. Także  tu, w naszym suwalskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, przeżywamy każde wydarzenie, które pozwala nam zgłębiać prawdę o działaniu Bożego Miłosierdzia tu i teraz w codziennym życiu, podkreślając rangę poszczególnych zdarzeń.

• Suwalskie Forum Wspólnot Parafialnych i Rad Duszpasterskich jest owocem opłatkowego spotkania suwalskich POAK i przybyłych przedstawicieli różnych wspólnot zaproszonych przez organizatorów spotkania przy suwalskim Sanktuarium. Atmosfera styczniowego spotkania opłatkowego sprzyjała nie tylko budowaniu wspólnotowego dzieła jedności, ale także była dla wielu możliwością i potrzebą dalszego wspólnego działania na terenie Suwałk. Jarema Sykulski – kustosz sanktuarium i asystent POAK przy sanktuarium wskazał na potrzebę „zobaczenia siebie nawzajem w modlitwie i w działaniu”, a zatem konieczności przedstawienia się na forum istniejących w suwalskich parafiach wspólnot, a więc kim jesteśmy, jakie są charyzmaty, jakie kierunki działania, skąd się wywodzimy, jak działamy i w jak sposób powinniśmy zaistnieć w przestrzeni chrześcijańskiego życia, chociażby w Suwałkach. Ta inicjatywa Moderatora Miasta Suwałk spotkała się z ogromnym aplauzem obecnych, czego wynikiem jest zaplanowane na 23 marca 2019 r. (sobota) forum wszystkich suwalskich Wspólnot i Rad Duszpasterskich, działających w każdej z suwalskich parafii. Forum odbywać się będzie w ramach Światowych Dni Świętości Życia; do jego zorganizowania zgłosił się  POAK przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Z A P R A S Z A M Y na Suwalskie Forum Wspólnot Parafialnych i Rad Duszpasterskich w sobotę 23 marca 2019 r. w godzinach 15.00 – 18.00 w budynku parafialnym przy konkatedrze pw. Św. Aleksandra w Suwałkach

• Światowy Dzień Życia konsekrowanego w tym roku odbywał się w czasie I – sobotniego oddawania czci Najświętszej Maryi Pannie, Pierwszej Świeckiej Konsekrowanej. W naszym sanktuarium, kolejny raz modliliśmy się w intencji osób życia konsekrowanego, które odpowiedziały na wezwanie Chrystusa poprzez wypowiedziane „Tak”, na wzór Maryi i podjęły drogę realizowania rad ewangelicznych poprzez naśladowanie Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego. Różnorodność powołań i form ich realizacji stanowi o pięknie kościoła, w którym osoby poświęcone Bogu odnajdują swoje miejsce w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. W sanktuarium wspólnie modliliśmy się w czasie Nabożeństwa do Matki Bożej Fatimskiej o liczne, święte powołania i o potrzebne Dary Ducha Świętego dla wszystkich, którzy poprzez posługę powołania oddają cześć Bogu i służą tym, do których zostali posłani.

• 02. 2019 r. (piątek) – kolejna Droga Krzyżowa Uzdrowienia w Sanktuarium w Suwałkach. O godz. 18.00 Msza Św., Adoracja Krzyża – Monstrancji; o godz. 19.30 – rozważania Drogi Krzyżowej – przejście alejami parku miejskiego; następnie możliwość osobistej adoracji w Sanktuarium do godz. 22.00.

Premier Litwy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach. Zakończenie obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Republiki Litewskiej dokonało się                    w naszym sanktuarium, w niedzielę 10 lutego br. o godz. 15.30. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył ks. bp Rimantas Norvila z Mariampola przy współkoncelebrze obecnych kapłanów. Wraz z premierem Litwy obecni byli minister kultury, politycy oraz Vaclav Stankevič – konsul Litwy w Sejnach, który był głównym organizatorem tych ważnych i wymownych uroczystości. Obecni byli przedstawiciele Rządu Polskiego. Należy przypomnieć, że Suwalskie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jest szczególnym miejscem łączącym nasze narody, chociażby ze względu na obecność (od 14. 09. 2018 r.) relikwii bł. bpa Teofila Matulionisa. Warto też podkreślić, że w pierwsze i trzecie niedziele miesiąca wspólnota wiernych Litwinów z Suwałk i okolic przybywa do suwalskiego sanktuarium, aby modlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz  uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, odprawianej w języku litewskim.